Üretim
Nasıl ki en taze ürünler bahçesine en iyi bakımı yapan üreticilerden geliyorsa, bizlerde en kaliteli ürünlerin en son teknoloji ile donanmış fabrikalarla buluştuğunda daha güzel sonuçlar verdiğine inandığımızdan, 2018 senesinde firmamız için en büyük yatırım olan yeni tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. 68.000 m2’lik arazi üzerinde 22.800 m2 kapalı üretim alanı olarak kurulan tesisimizde; 31.300 m3’lük soğuk oda, 10.240 m3 lük sarartma odası ve 1.000 m3 lük soğuk yükleme tünelleri mevcuttur. Bunun yanı sıra özellikle Japonya gibi ülkelere gerçekleştireceğimiz “Cold Treatment” yüklemeleri için 4 adet hızlı soğuk hava deposunu da içinde barındıran bu tesis, bölgesinde bulunan en büyük kompakt yaş sebze meyve paketleme tesisidir.

Tamamı otomatik, renk ve kalite ayrımını yapabilen ve elektronik boylamaya sahip 2 narenciye, 1 nar ve 1 soğan-patates paketleme makinası mevcut olan tesiste; bunun yanı sıra 10 adet fileleme ve 2 adet taşınabilir çekirdekli meyve paketleme hattı mevcuttur. Tesisin tamamında Nano-Teknoloji aydınlatma sistemi kullanılmakta olup, çatıda bulunan solar paneller yardımıyla da kendi enerjisini kendisi üretmektedir.

Ürünlerin fabrikaya girişinde Full Otomatik Dozajlama sistemi ile başlayan ilaçlama serüveni, paketleme hattında el değmeden yıkama, boylama, ilaçlama ve mumlama işleminden geçmekte olup, ön soğutma işleminden sonra soğuk zincir bozulmadan 1.000 m3 lük soğuk hava tünellerinden geçerek, bu kesintisiz yolculuğunu yüklemeler ile taçlandırmaktadır.

Hava, kara ve deniz yolu ile 50’yi aşkın ülkeye kalite dolu ürünlerini sunan ve her sene yeni bir varış noktası ekleyen Aksun, kardeş firması olan Petronak ve Akın Nakliyatın sahip olduğu 48 soğutuculu tırın gücünü de arkasına alarak, kapıdan kapıya full araç ve parsiyel teslimatlar da gerçekleştirmektedir.

Yeni ERP sistem ile ürünlerin haşatından işlenmesine, ilaçlanmasına, depolanmasına ve ihracatına kadar her süreçte tam izlenebilirlik sağlayan Microsof Nav sistemini kullanan Aksun, sizler için paketlenmiş ürünlerin üretiminden, kalite kontrol raporlamalarına ve son teslimatına kadar tüm sürecini kendinizin de takip edebileceğiniz bir şeffaflıkta çalışmaktadır. Son yatırımını 2020 senesinde makine parkurlarına bir yenisini ekleyerek gerçekleştiren Aksun ’un bünyesinde artık Optik Scanner’lı hem renk hem kalite ayırabilen 21 çıkışlı tam otomatik Mafroda Pomone IV Model incir paketleme makinasını da bulunmaktadır.

Birlikte yürüdüğümüz bu yolda kendimizi ve tesisimizi doğru yatırımlar ile geliştirmeye devam etmek dileğiyle….